Przejdź do stopki

Przystanek 1
Żegiestów 1 to pierwsze Polskie uzdrowisko na Rowerowym Szlaku Wód Mineralnych w Gminie Muszyna. To prawdziwa oaza ciszy i spokoju, a także raj dla osób szukających bliskiego kontaktu z naturą i chwili wytchnienia od pędu codziennego życia. W sercu Popradzkiego Parku Krajobrazowego można zregenerować swoje siły witalne, a także zadbać o zdrowie w sanatorium uzdrowiskowym. Nie bez powodu powiada się, że „...wraca ten kto był tu raz”. Żegiestów dzięki zróżnicowanej bazie noclegowej (sanatorium, domy wypoczynkowe, agroturystyka) jest także bardzo dobrą bazą wypadową do uprawiania turystyki rowerowej i pieszej. W okolicy przebiegają cztery szlaki rowerowe i pięć szlaków pieszych.

 

Szlaki rowerowe w okolicy

Karpacki Szlak Rowerowy (znaki czerwone)

Trasa nawiązuje do historycznego szlaku handlowego z Węgier do Wieliczki i Krakowa (z pewnymi modyfikacjami wynikającymi ze specyfiki turystyki rowerowej oraz przebiegu obecnie istniejących dróg). Pierwszy odcinek szlaku przebiega od Leluchowa - na granicy polsko-słowackiej (Most Wyszehradzki), przez miasta i gminy o wyjątkowych walorach turystycznych posiadających dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną tj. przez: Muszynę, Żegiestów, Piwniczną-Zdrój, Rytro, Stary Sącz do Nowego Sącza.

EuroVelo 11 (pomarańczowe tabliczki z napisem EV11)

Trasa łącząca Przylądek Północny i Ateny. W Małopolsce przebiega po najbardziej atrakcyjnych terenach doliny Popradu i Dunajca w otoczeniu Beskidu Sądeckiego i Pogórza. Tą ścieżką można dotrzeć do ważnych historycznie ośrodków Małopolski: Krakowa, Tarnowa, Nowego i Starego Sącza. Trasa przebiega również przez malownicze uzdrowiska w dolinie Popradu tj. Żegiestów, Piwniczną, Muszynę, jak również Sądecki Park Etnograficzny w Nowym Sączu, Jezioro Rożnowskie, Europejskie Centrum Muzyki w Lusławicach, czy Puszczę Niepołomicką z ośrodkiem hodowli żubrów.

 

Wody mineralne okolicy

Pijalnia wody mineralnej w Sanatorium „Wiktor” 

Pijalnia jest integralną częścią sanatorium. Do pijalni doprowadzona jest woda z odwiertu „Zofia II”. Spożywanie tej wody wskazane jest przy nieżytach żołądka, chorobach dolnych dróg oddechowych, niedokrwistości. W sanatorium dostępne są również wody mineralne „Józef”, „Stanisław, „Anna”. Pijalnia czynna jest codziennie w godz. od 8.00 do 20.00. Degustacja wód jest nieodpłatna.

Sulínka (Słowacja) 

Sulińska woda mineralna szczyci się 200-letnią tradycją. Dzisiaj jest znana jako woda stołowa, która nie tylko orzeźwia, ale również leczy, głównie zaburzenia przewodu pokarmowego. Ujęcie jest tuż przy szosie wiodącej wzdłuż Popradu (po słowackiej stronie). Przy domku zamontowane są krany, z których można bezpłatnie czerpać wodę mineralną o składzie chemicznym podobnym do tej z Żegiestowa.

 

Atrakcje w okolicy

Rzeka Poprad - spływy

To jedyna rzeka w Polsce, której źródła znajdują się na południowych stokach Karpat, a mimo tego jest w zlewisku morza Bałtyckiego, położonego na północy. To także najcieplejsza górska rzeka w Polsce. Nic więc dziwnego, że spływy pontonami lub kajakami są częściej wybieranymi atrakcjami w regionie.

Jedyne takie miejsce na świecie

Łopata Polska 1 i Łopata Słowacka to zachodzące na siebie zakola rzeki, które stworzyły niepowtarzalny punk na mapie geograficznej. Stojąc w samym centrum Łopaty Polskiej będziemy w jedynym miejscu na świecie gdzie Polska graniczy ze Słowacją nie od strony południowej, a północnej. Przez teren Łopaty Polskiej wiedzie również ścieżka ornitologiczna 5. Można na niej spotkać ciekawe gatunki ptaków takie jak bocian czarny i kormoran zwyczajny.

Zdjęcia