Atrakcje Historyczne

Zabytek UNESCO

Najwspanialszym zabytkiem Muszyny jest dawna cerkiew pw. św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku (obecnie kościół rzymskokatolicki) - to najstarsza drewniana cerkiew w polskich Karpatach, która w 2013 r. została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Z powodu zagrożenia powodziowego, została przeniesiona w roku 1814 na obecne miejsce, a także częściowo przebudowana. Stare prezbiterium (obecnie zakrystia) posiada jedno z najcenniejszych najbardziej rozbudowanych cerkiewnych malowideł ściennych z XVII w. Obiekt znajduje się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.

więcej

Ruiny XIV- wiecznego zamku

W związku z trwającym remontem i rozbudową ruin zamku w Muszynie wraz z zagospodarowaniem bezpośredniego otoczenia zamku Baszta, w ramach projektu pn.: „Muszyna – Sabinov - Wzmacniamy wspólne dziedzictwo kulturowe pogranicza polsko-słowackiego” nie jest możliwe wejście na teren zamku, z uwagi na wystąpienia potencjalnego niebezpieczeństwa dla zwiedzających.

To jeden z najciekawszych zabytkowych obiektów architektonicznych w Muszynie. Znajduje się na stromym wzgórzu pasma Koziejówki. Zamek, który powstał ok. 1390 r. na niższym ze szczytów pasma (527 m n.p.m.), miał za zadanie bronić granicy i szlaków handlowych oraz pełnić funkcję komory celnej. Twierdza była rezydencją biskupów krakowskich do 1474 r., kiedy to została niemal całkowicie zniszczona przez oddziały Tomasza Taraczaya z Lipan podczas najazdu na Polskę króla węgierskiego Macieja Korwina. Zamek został odbudowany w stylu renesansowym przez Węgrów. Od tego momentu pełnił wyłącznie funkcję strażniczą. Od połowy XVII wieku budowla popadała w ruinę. Współcześnie ruiny zamku były obiektem wielu badań archeologicznych, zaś niektóre ze znalezisk można podziwiać w lokalnym muzeum. W ostatnich latach relikty murów zamku zostały zabezpieczone oraz dokonano częściowej odbudowy wieży, która obecnie służy jako doskonały punkt widokowy.

więcej

Ratusz i piwnice pod rynkiem

Ratusz został wzniesiony na ruinach piwnic, w których setki lat temu składowano wina i towary przywożone węgierskim szlakiem. W piwnicach pod Ratuszem skrywa się odtworzone więzienie na które natrafili archeolodzy podczas badań w 2015 r. Towarzyszy mu sala tortu z bogatą ekspozycją narzędzi kaźni. Na turystów czeka Centrum Informacji Turystycznej, pijalnia wody mineralnej oraz stylowa kawiarenka.

więcej

Ogrody i Parki Zdrojowe

Ogrody Sensoryczne

Największe w kraju Ogrody Sensoryczne, nazywane również ogrodami zmysłów, cieszą oko różnorodnością pięknych roślin, jak również rozkoszują nasze zmysły owocami z krzewów i drzewek owocowych takich jak: czereśnia, jabłoń, malina, aronia. Szczególną ozdobą ogrodów są pola krokusowe (marzec-kwiecień). W ogrodach można aktywnie spędzić czas ćwicząc na przeróżnych sprzętach (które są także przystosowane dla osób starszych) podziwiając jednocześnie przepiękną panoramę okolicy. Przy dobrej widoczności, z wieży widokowej zobaczyć można słowackie Tatry. Ogrody sensoryczne są szczególnym miejscem dla nowożeńców, którzy mogą tu zasadzić swoje drzewko miłości - symbol szczęścia.

więcej

Ogrody Tematyczne

Ogrody Tagiczne ze stawami rekreacyjnymi, a także posągami i stelami do złudzenia przypominają greckie lub rzymskie ogrody. Odwiedzając to miejsce, można poczuć się niczym antyczny Perseusz wkraczający do pełnego ludzkich posągów ogrodu Meduzy. Na powierzchni ponad 7 ha usytuowane są figur z piaskowca, przedstawiających muzy, bogów greckich, a także pory roku. Duże zainteresowanie budzi rzeźba przedstawiająca jesień, do złudzenia przypominająca Dionizosa - boga wina, dobrej zabawy i atrakcji, których w Muszynie nie brakuje. Szczególną ozdobą ogrodu jest barwne ptactwo sprowadzone z różnych zakątków świata oraz alpaki.

więcej

Atrakcje Przyrodnicze

Krokusowy zawrót głowy

W Muszynie przełom marca i kwietnia to istny krokusowy zawrót głowy. W największych w kraju Ogrodach Sensorycznych, a także na terenie Ogrodów Tematycznych na Zapopradziu w Muszynie rozkwitają miliony krokusów (powierzchnia ok. 3 ha). Ogrody są łatwiej dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową niż górskie ścieżki. Prosimy o roztropne poruszanie się po terenie ogrodów i niezadeptywanie tych delikatnych kwiatów. Pamiętaj także, aby trzymać swojego pupila na smyczy.

więcej

Największa w Polsce mofeta (pomnik przyrody)

To miejsce zimnej (poniżej 100oC) ekshalacji wulkanicznej złożonej głównie z dwutlenku węgla. Ten wyjątkowy pomnik przyrody nieożywionej, nazwany na cześć Prof. Henryka Świdzińskiego, jest największą i najbardziej efektowną mofetą w Polsce, a także jedną z nielicznych w Europie. W kilku punktach, na powierzchni około 25 m2, ze zmienną częstotliwością wydobywają się nieustannie różnej wielkości bąble CO2. Z tego też względu miejscowi ludzie powiadają, że jest to miejsce, w którym widać, jak oddycha diabeł.

więcej

Czarna Młaka (pomnik przyrody)

Wyjątkowo malowniczy (około dziewięćsetletni staw górski) pochodzenia naturalnego o pow. 0,3 ha. Jest trwałym elementem krajobrazu i obiektem unikatowym w tej części kraju i gór. Powstanie zbiornika należy wiązać ze stosunkowo młodymi procesami osuwiskowymi. Obserwuje się tu ekspansję zbiorowisk roślinnych typowych dla miejsc bagiennych (roślinność niskotorfowiskowa).

więcej

Wody Mineralne

Pijalnia "Antoni"

W uzdrowiskowej dzielnicy Muszyny — Zapopradziu — przy Alei Zdrojowej, znajduje się pijalnia wody Antoni. To jeden z najstarszy muszyńskich zdrojów. Do pijalni doprowadzona jest woda z odwiertu o głębokości 120 m, pochodzącego z 1929 r.

więcej

Aktywny Wypoczynek

Centrum Rekreacji i Sportu Zapopradzie

Kompleks rekreacji wodnej z grotami sztucznej fali, jacuzzi, zjeżdżalniami i brodzikiem dla dzieci (z bajkowymi fontannami i aquazorbingiem). Na terenie obiektu można skorzystać także z mini parku linowego, pola do minigolfa, dmuchanych zjeżdżali, a także z basenu z piłeczkami dla najmłodszych. W obiekcie można również wypożyczyć elektryczne rowery lub gokarty.

więcej

Spływy pontonowe i kajakowe

Meandry Popradu przedzierające się przez Beskid niczym wielka niebieska wstęga są doskonałym miejscem do uprawiania spływów pontonowych i kajakarstwa górskiego. Można skorzystać zarówno z krótszych tras, jak również ze spływów dłuższych (od Leluchowa aż do Starego Sącza).

więcej