Przejdź do stopki

Przystanek 5
Przystanek nr 5 to węzeł komunikacyjny dający różne warianty wyboru dalszej trasy Rowerowym Szlakiem Wód Mineralnych w Gminie Muszyna. Z tego miejsca możemy podążać dalej za znakami do przystanku nr 6 dojeżdżając do miejscowości Szczawnik. Innym wariantem jest skrócenie trasy i przejazd drogą wojewódzką nr 971 w kierunku centrum Muszyny. Należy uważać na wzmożony ruch samochodowy. Po drodze można odwiedzić rezerwat przyrody „Las lipowy Obrożyska”. Alternatywą może być powrót do uzdrowiska Żegiestów. Po drodze warto odwiedzić zabytkową świątynie w Andrzejówce. Kolejnym wariantem jest skorzystanie z trasy VeloNatura, która znajduje się po polskiej i słowackiej stronie rzeki Poprad. Tą trasą można przejechać malowniczą ścieżką rowerową w kierunku Muszyny lub Żegiestowa.

 

Atrakcje w okolicy

Dawna cerkiew pw. śś. Kosmy i Damiana w Miliku

Zbudowana w 1813 r. Bardzo cennymi elementami wyposażenia świątyni są feretrony z XVIII i XIX w., XVIII-wieczna Pieta oraz ikona Opłakiwanie Chrystusa z 1700 r. Obiekt znajduje się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Obecnie kościół rzymskokatolicki.

Dawna cerkiew pw. Zaśnięcia Bogurodzicy w Andrzejówce

Została zbudowana w 1864 roku. Jednak pierwsza parafia powstała w Andrzejówce w roku 1352, była rzymskokatolicka. Na przełomie XV/XVI wieku parafia została przejęta przez Kościół Wschodni i powtórnie uposażona w 1575 roku, już jako parafia greckokatolicka przez biskupa Franciszka Kraśnika. Cerkiew, która przetrwała do dzisiaj jest budynkiem drewnianym i oszalowanym, konstrukcji zrębowej, z wieżą konstrukcji słupowej z izbicą. Cerkiew posiada prostokątne prezbiterium, a od strony zachodniej babiniec ujęty słupami nośnymi, otoczony zachatą. Dach jest namiotowy, z cebulastymi kopułami, kryty blachą. Wieżę wieńczy hełm z latarnią i baniastą kopułą, krytą gontem. W centrum wieży znajduje się dzwon z 1691 roku. Wewnątrz cerkiew posiada późnobarokowy ołtarz z XVIII wieku. Obecnie cerkiew służy jako kościół rzymskokatolicki p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Obiekt znajduje się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.

Rezerwat przyrody „Las lipowy Obrożyska”

Rezerwat powstał w 1919 r., jako jeden z pierwszych w niepodległej Polsce. Obecnie zajmuje powierzchnię 100,38 ha. Przez rezerwat prowadzi 4,2 km ścieżka dydaktyczna, oznaczona biało-zielonym kwadracikiem. Siedem przystanków tematycznych zwraca uwagę na charakterystyczne fragmenty rezerwatu. Najdogodniejsze dojście do ścieżki dydaktycznej znajduje się przy ul. Lipowej, z wygodnego parkingu obok Ośrodka Rehabilitacyjnego Polskiego Związku Niewidomych; to zaledwie 2,5 km od tego przystanku. Spacerując po lesie lipowym na 2-3 godziny można skutecznie zapomnieć o „hałasie” cywilizacji i zrelaksować się w domu sarny, lisa, borsuka, dzika, licznych ptaków i owadów. Zachowanie ciszy sprzyja spotkaniu właśnie tych zwierząt. Występują tu również szczególnie rzadkie gatunki fauny Polski: żbik, niepylak mnemozyna, muchołówka białoszyja i bocian czarny oraz jedna z największych ostoi salamandry plamistej.

Centrum wypoczynkowe w Miliku

Znajdują się tu siłownie na wolnym powietrzu. Dzięki zestawom do ćwiczeń można poprawić swoją tężyznę fizyczną lub zrelaksować się korzystając z urządzeń do akupresury. Centrum wypoczynku wyposażone jest również w boisko sportowe oraz wiaty pod którymi można się schronić w razie deszczu.

 

Wody mineralne w okolicy

Źródło Kazimierz

Woda ze źródła jest w 0,10% szczawą typu wodorowęglanowo-wapniowego, żelazistą (HCO3-Ca, Fe), o znakomitym, ożywczym smaku. Można się nią delektować przy przystanku numer 4. Woda do przystanku jest doprowadzona z głównego źródła, które jest uznane za pomnik przyrody nieożywionej.

 

Zdjęcia