Przejdź do stopki

Przystanek 6
Szczawnik - miejscowość położona w dolinie potoku o tej samej nazwie. Pierwsza lokacja na prawie magdeburskim miała miejsce w XIV w., o czym wspomina w dokumencie z dnia 5 VIII 1391 r. król Władysław Jagiełło. W 1575 r. następuje powtórna kolonizacja na prawie wołoskim. Biskup J. Konarski dał pozwolenie na osadzanie się Waskowi Wołochowi. Podobnie jak w innych wsiach tego regionu ludność Szczawnika była wyznania greckokatolickiego. Pierwszą parafię tegoż wyznania uposażył bp M. Szyszkowski w 1624 r.

 

Szlaki rowerowe w okolicy

Pętla rowerowa „Wokół Kotylniczego Wierchu” (znaki niebieskie)

Prowadzi początkowo malowniczą doliną potoku Szczawnik, położoną między dwoma wyraźnymi grzbietami pasma Jaworzyny Krynickiej tworzonymi na zachodzie przez Pustą Wielką i Jaworzynkę, na wschodzie przez Kotylniczy Wierch i Wielką Bukową.

 

Szlaki piesze w okolicy

Szczawnik-Złockie-Muszyna (znaki żółte)

Szlak prowadzi na południe przez Złockie do Muszyny w okolicę ruin zamku i Parku Zdrojowego Baszta.

Szczawnik-Jaworzynka (znaki żółte)

Szlak prowadzi na północ w góry do Jaworzynki (1001 m n.p.m.). Po osiągnięciu szczytu można zejść do Żegiestowa. Na trasie znajduje się „Rezerwat Wierchomla”.

Żegiestów Palenica-Rezerwat „Żebracze”(znaki czerwono-białe)

Podążając na północ dotrze się do Rezerwatu Żebracze @ oraz punktu widokowego w okolicy Wielkiej Bukowej.

Szczawnik-Wielka Bukowa (znaki czarne)

Podążając tą trasą dojdzie się do szczytu Wielkiej Bukowej (1032 m. n.p.m.) Dalej można zejść czerwono-białym szlakiem do Szczawnika lub udać się bardziej na północ do Jaworzyny Krynickiej (schronisko, kolej gondolowa).

 

Wody mineralne w okolicy

Źródło „Za Cerkwią”

Źródło znajduje się tuż za XIX-wieczną, dawną, grekokatolicką cerkwią pw. św. Dymitra, zadaszona i obudowana kamiennym murkiem). Do tej altany, woda doprowadzona jest rurociągiem z oddalonego o 50 m, ocembrowanego kręgami źródła. Jest ona w 0,24% szczawą typu wodorowęglanowo-sodowo-wapniową (HCO3-Na-Ca). Wskazana do picia przy następujących schorzeniach: choroba wrzodowa, kamica nerkowa, przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego, przewlekłe stany zapalne dróg oddechowych. Ma wyborny i orzeźwiający smak. Źródło uznane zostało za pomnik przyrody nieożywionej.

Pijalnie w ośrodkach

Pijalnia w Centrum Zdrowia i Rekreacji Geovita, Złockie 80

Pijalnia w Sanatorium Uzdrowiskowym Wiarus, Złockie 79

Pijalnia w HOTELU ACTIVA***, Złockie 78

 

Atrakcje w okolicy

Dawna cerkiew pw. św. Dymitra w Szczawniku

Została zbudowana w 1841 roku, w typie budownictwa zachodniołemkowskiego. Posiada drewnianą konstrukcję zrębową i wieżę o konstrukcji słupowej. Budynek jest trójdzielny i jednonawowy. Nad nawą i prezbiterium występują pozorne sklepienia zwierciadlane. Dachy są łamane, podbite gontem i kryte blachą. Zdobią je trzy baniaste wieżyczki ze ślepymi latarniami. Wnętrze cerkwi ma wystrój charakterystyczny dla budownictwa sakralnego greckokatolickiego byłego „klucza muszyńskiego”. Większość znajdujących się tam zabytków pochodzi z XIX wieku. Obiekt jest wpisany na Małopolski Szlak Architektury Drewnianej. Obecnie jest to kościół rzymskokatolicki.

Centrum rekreacji w Szczawniku

W głównej części miejscowości znajdują się siłownie plenerowe, boiska sportowe oraz wiata wypoczynkowa.

Zdjęcia