Przejdź do stopki

Przystanek 7
Złockie - miejscowość położona w dolinie potoku o tej samej nazwie, który jest lewym dopływem Szczawnika. Nazwa jak utrzymuje miejscowa legenda częściowo poparta notatkami Jana Długosza (słynnego polskiego XV-wiecznego kronikarza), wywodzi się od złota, które podobno było tutaj wydobywane. Akt lokacyjny na prawie wołoskim wydany został w 1580 r. przez bpa Piotra Myszkowskiego, Iwanowi Makowicy. Około 1624 r. do obowiązku miejscowej ludności należało uposażenie sołtysa ze Szczawnika, porucznika piechoty muszyńskiej. Równocześnie z aktem nadania została uposażona pierwsza parafia greckokatolicka. Piękne położenie, jak również duże zasoby wody mineralnej, wpłynęły na szybki rozwój tej wioski, przekształcając ją w ośrodek sanatoryjno-wypoczynkowy. Sporego uroku miejscowości dodaje aleja figur kwiatowych @. W Złockiem istnieją ujęcia wody mineralnej i większe wypływy szczawów. W miejscowości tej spotykane są ekshalacje dwutlenku węgla.

 

Krótszy wariant trasy

Z przystanku nr 7 można pojechać główną drogą bezpośrednio do Muszyny. Należy uważać na wzmożony ruch samochodowy. Na tej trasie zlokalizowane są pijalnie „Cechini” i „Józef” oraz Park Zdrojowy Baszta.

 

Szlaki piesze w okolicy

Muszyna-Mochnaczka Niżna (znaki zielone)

Przez Złockie biegnie zielony szlak pieszy, który można zejść do centrum Muszyny w okolice ruin zamku @ lub wyruszyć na północ osiągając szczyt Jaworzyny @ (1114 m n.p.m.), a dalej udać się na wschód do Mochnaczki Niżnej. Cała trasa ma blisko 22,5 km długości. Trasa częściowo pokrywa się z trasą do narciarstwa biegowego i skiturowgo - znaki pomarańczowo zielone.

 

Wody mineralne w okolicy

Ujęcie Złockie-8

W kilku ośrodkach, położonych w uzdrowiskowej części Złockiego, znajdują się pijalnie wody mineralnej, która doprowadzana jest do nich z odwiertu o głębokości 203 m. (Złockie–8). Udostępniona woda lecznicza to w 0,16% szczawa wodorowęglanowo-wapniowo-magnezowa (HCO3-Ca-Mg). Właściwości lecznicze wody, to: wyrównywanie zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu, działanie odczulające i przeciwzapalne, pobudzanie perystaltyki jelit, obniżanie poziomu kwasu moczowego i cholesterolu, pobudzanie procesów przemiany materii i utlenowania tkankowego, działanie moczopędne. Wskazania do kuracji pitnej: choroby układu trawienia, choroby górnych i dolnych dróg oddechowych, choroby nerek i dróg moczowych, choroby reumatologiczne, reumatoidalne zapalenie stawów, dna moczanowa, otyłość, osteoporoza, choroby alergiczne.

Pijalnia w Centrum Zdrowia i Rekreacji Geovita, Złockie 80

Pijalnia w Sanatorium Uzdrowiskowym Wiarus, Złockie 79

Pijalnia w HOTELU ACTIVA***, Złockie 78

 

Atrakcje w okolicy

Dawna cerkiew pw. św. Dymitra w Złockiem

Powstała w latach 1867-72 w stylu zachodniołemkowskim. Do 1950 roku funkcjonowała jako parafia greckokatolicka. Na kościół rzymskokatolicki pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny przemianowano ją w roku 1951. Cerkiew wzniesiona została na planie krzyża z drzewa modrzewiowego. Jest to trójdzielny budynek o konstrukcji zrębowej, oszalowany i kryty blachą. Od frontu znajduje się wieża konstrukcji słupowo-ramowej o ścianach prostych, oraz prezbiterium. Wieńczą je ośmioboczne hełmy ze ślepymi latarniami i cebulastymi zwieńczeniami. Nad nawą widzimy kopułę na tamburze z wieżyczką i podwójnymi ślepymi latarniami. Wnętrze cerkwi zdobi klasycystyczno-rokokowy ikonostas z II połowy XIX wieku. Obiekt jest wpisany na Małopolski Szlak Architektury Drewnianej.