Przejdź do stopki

Przystanek 10
Przystanek nr 10 to kolejny węzeł komunikacyjny dający różne warianty wyboru dalszej trasy Rowerowym Szlakiem Wód Mineralnych w Gminie Muszyna. Z tego miejsca możemy kontynuować podróż do przystanku nr 11 dojeżdżając do sezonowej pijalni wody mineralnej „Anna” w Muszynie. Przy tym przystanku krzyżują się również drogi trzech dodatkowych szlaków rowerowych. AquaVelo - kolor żółty, można nim dojechać do Krynicy-Zdroju i dalej do Bardejowa na Słowacji. Turystyczna Pętla Muszyńska - kolor czerwony, można nią udać się do Powroźnika gdzie znajduje się świątynia wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz pijalnia wody mineralnej. Transgraniczny Szlak Rowerowy – kolor niebieski, dojechać nim można aż do Sękowej gdzie znajduje się drewniany kościół wpisany na listę UNESCO.

 

Wody mineralne w okolicy

Źródło „Graniczne”

Źródło znajduje się w dolince cieku wodnego spływającego spod Czarnych Garbów. Do źródła można dojść drogą osiedlową, odchodzącą od głównej trasy Muszyna-Powroźnik (ok. 600 m od skrzyżowania z drogą do Jastrzębika). Nazwa źródła wywodzi się od jego lokalizacji na granicy Muszyny i Powroźnika. Ujęte jest ono betonowym kręgiem, powyżej którego wkopano drewniane beczki, z widocznymi wyziewami dwutlenku węgla przebijającego się nad powierzchnię wody. Wypływająca tutaj woda to w 0,13% szczawa wodorowęglanowo-wapniowa (HCO3–Ca), posiadająca wyrazisty i orzeźwiający smak.

Pijalnia sezonowa „Grunwald”

Pijalnia wody mineralnej „Grunwald”, potocznie nazywana „Wodą spod Krzyża”, znajduje się w Muszynie przy ulicy Grunwaldzkiej. Ze szlaku można do niej dotrzeć przez most na potoku Muszynka. Źródło jest jednym z najdawniej znanych w Muszynie. Już w 1878 r. słynny uczony, profesor chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Karol Olszewski, badał skład chemiczny pochodzącej z niego wody mineralnej. Źródło wypływa ze zbocza doliny Muszynki. Udostępniona woda to w 0,31% szczawa wodoro-węglanowo-wapniowo-magnezowa (HCO3-Ca-Mg). Woda „Grunwald” posiada dużą zawartość rozpuszczonego dwutlenku węgla. Ma ona również właściwości korzystnie wpływające na przewód pokarmowy czy też drogi moczowe.

Pijalnia sezonowa „Jakubianka”

Miejscem położenia tej pijalni jest centralna część Powroźnika, nieopodal dawnej cerkwi pw. św. Jakuba Młodszego Apostoła. Do pijalni doprowadzona jest woda mineralna z odwiertu P-III, o głębokości 100 m. Wydajność odwiertu wynosi: 5,90 m3/h. Udostępniona woda to w 0,24% szczawa wodorowęglanowo-wapniowa (HCO3-Ca). Wpływa przeciwzapalnie i przeciwtrądzikowo, ogranicza wypadanie włosów i wzmacnia paznokcie, działa kojąco na skórę.

 

Atrakcje w okolicy

Zabytek UNESCO

Najwspanialszym zabytkiem Muszyny jest dawna cerkiew pw. św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku (obecnie kościół rzymskokatolicki) - to najstarsza drewniana cerkiew w polskich Karpatach, która w 2013 r. została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Z powodu zagrożenia powodziowego, została przeniesiona w roku 1814 na obecne miejsce, a także częściowo przebudowana. Stare prezbiterium (obecnie zakrystia) posiada jedno z najcenniejszych najbardziej rozbudowanych cerkiewnych malowideł ściennych z XVII w. Obiekt znajduje się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.

Czarna Młaka

Wyjątkowo malowniczy (około dziewięćsetletni staw górski) pochodzenia naturalnego o pow. 0,3 ha. Jest trwałym elementem krajobrazu i obiektem unikatowym w tej części kraju i gór. Powstanie zbiornika należy wiązać ze stosunkowo młodymi procesami osuwiskowymi. Obserwuje się tu ekspansję zbiorowisk roślinnych typowych dla miejsc bagiennych.