Przejdź do stopki

Przystanek 11




Muszyna to malownicze, niewielkie przygraniczne miasto liczące ok. 5 tys. mieszkańców. Dzięki bogatym złożom źródeł wód mineralnych miasto rozwinęło się jako kurort uzdrowiskowy. Rozbudowana baza sportowo-rekreacyjna i atrakcje sprawiają, że wypoczynek w tym miejscu jest atrakcyjny o każdej porze roku. Tu historia przeplata się z nowoczesnością jak tyglu tworząc barwny obraz kultury i tradycji dawnego „Państwa Muszyńskiego”.

 

Wody mineralne w okolicy

Pijalnia sezonowa „Anna”

Do pijalni doprowadzona jest woda z płytkiego odwiertu Anna (głębokość 12 m.), wykonanego w 1958 r. W uznaniu za wieloletnią opiekę nad źródłami w Muszynie i dla uczczenia zasług dr Anny Jarockiej, kierowniczki Laboratorium Balneochemicznego BalneoProjekt Warszawa, ujęcie zostało nazwane jej imieniem. Podawana tam woda lecznicza to 0,16% szczawa wodorowęglanowo-wapniowo-magnezowa, żelazista (HCO3-Ca-Mg, Fe). Ma ona wyrazisty, orzeźwiającym smak — w opinii mieszkańców Muszyny jest jedną z najsmaczniejszych — i posiada dużą zawartość rozpuszczonego dwutlenku węgla. Zawiera w sobie właściwości przeciwzapalne, antyalergiczne, alkalizujące, wpływa korzystnie na przewód pokarmowy i drogi moczowe.

Źródło „Maryja”

Źródło znajduje się na terenie Ogrodów Biblijnych można z niego korzystać w godzinach otwarcia ogrodów. Kamienne ujęcie zdroju powstało z okazji jubileuszu 400-lecia sprowadzenia z Katedry Wawelskiej do Muszyny figury Matki Bożej. Bijąca ze źródła woda to szczawa wodorowęglanowo-(HCO3) wapniowo (Ca) magnezowa (Mg).

Pijalnia sezonowa „Józef”

Dzięki niskiej zawartości sodu, a wysokiej zawartości magnezu i wapnia, woda z ujęcia Józef zalecana jest dla uzupełnienia niedoborów wyżej wymienionych pierwiastków oraz w profilaktyce nadciśnienia tętniczego. Wody wodoro-węglanowo-wapniowo-magnezowe zalecane są w chronicznych schorzeniach i infekcjach dróg moczowych, działają wspomagająco przy biegunkach oraz w stanach zapalnych przewodu pokarmowego i przy leczeniu antybiotykami.

Atrakcje w okolicy

Ogrody Biblijne

Ogrody Biblijne są adaptacją Objawienia zawartego w Piśmie Świętym i poprzez kompozycje roślin, krajobrazu i instalacji architektonicznych w wyrazisty sposób przekazują artystyczną wizję Słowa Bożego. Ukazują sceny zawarte w Starym i Nowym Testamencie. W ogrodach można spotkać kompozycje roślin znanych z kart Biblii oraz występujących w Jerozolimie lub Palestynie, od średniowiecza zwaną Ziemią Świętą. Muszyńskie Ogrody Biblijne są czwartym i zarazem największym w Polsce tego typu obiektem.

Barokowy Kościół pw. św. Józefa Oblubieńca NMP

Zbudowany w latach 1676-1728. Kościół parafialny to budowla barokowa o charakterze obronnym. Świadczą o tym umieszczone nad oknami otwory strzelnicze. Wewnątrz znajduje się ołtarz główny, sięgający lat czterdziestych XIX wieku i dziewięć ołtarzy bocznych, których powstanie datowane jest na początek XVII wieku. Cennymi zabytkami są również: podtrzymywana przez dwa anioły barokowa chrzcielnica z obrazem Chrztu Jezusa w Jordanie oraz gotyckie figury św. Otyli i św. Jadwigi Śląskiej.

Park Zdrojowy Baszta

Na terenie parku znajdują się ruiny zamku @, dwie pijalnie wody mineralnej, siłownia plenerowa, boisko do gier zespołowych, kamienne plansze do gry w szachy, a także wiaty wypoczynkowe. Ludzie ceniący relaks mogą skorzystać z kąpieli słonecznych na brzegach po obu stronach malowniczych kaskad wodnych na potoku Szczawnik.