Przejdź do stopki

Przystanek 13
Muszyna @ oprócz wyśmienitych wód mineralnych znana jest również jako „Miasto Ogrodów”. Nazwa ta nie jest przypadkowa. Na terenie uzdrowiska zlokalizowane są największe w kraju Ogrody Biblijne i Ogrody Zmysłów, a także towarzyszące im Ogrody Magiczne.

 

Wody mineralne w okolicy

Pijalnia „Antoni”

To jeden z najstarszy muszyńskich zdrojów. Do pijalni doprowadzona jest woda z odwiertu o głębokości 120 m, pochodzącego z 1929 r. Udostępnienie i eksploatacja tego źródła oraz budowa pierwszych łazienek mineralnych, pozwoliła Muszynie na zdobycie statusu uzdrowiska w 1930 r.

W uznaniu zasług ówczesnego burmistrza Muszyny, Antoniego Jurczaka, pierwszy odwiert nazwano jego imieniem. Woda ta, to w 0,68% szczawa wodorowęglanowo-magnezowa (HCO3-Mg). Posiada intensywny smak, pozytywnie wpływa na przemianę materii i funkcjonowanie wielu narządów wewnętrznych. Wspomaga leczenie chorób układu trawienia, nerek i dróg moczowych, a także chorób dolnych dróg oddechowych, reumatologicznych, osteoporozy, otyłości i niektórych chorób alergicznych.

 

Atrakcje w okolicy

Ogrody Zmysłów

Inaczej nazywane Ogrodami Sensorycznymi, są ciekawym pomysłem przystosowania parków nie tylko do odpoczynku na łonie natury, ale przede wszystkim do celów terapeutycznych i edukacyjnych. To sprzyjające relaksowi, pełne ciszy i spokoju miejsce. Muszyńskie ogrody sensoryczne zaprojektowane są tak, by w zintensyfikowany sposób oddziaływać na wszystkie pięć zmysłów. Ogrody Zmysłów w Muszynie podzielone są na kilka stref m.in.: Strefa zdrowia @ – znajdują się tutaj różnorodne urządzenia do ćwiczeń na świeżym powietrzu. Wymagają niewielkiego nakładu siłowego, dzięki czemu są chętnie używane przez większość odwiedzających, w szczególności przez osoby starsze. Strefa zapachu @ – na tym obszarze rośliny dobrane są w taki sposób, by natężenie zapachów było jak najbardziej intensywne, a różne bukiety łączyły się w niepowtarzalne kompozycje aromatyczne. Zapachy pobudzają wyobraźnię i silnie wpływają na emocje. Strefa dźwięku @ – warto się tu zatrzymać i wsłuchać w szum drzew, świergot ptaków, szmer wody ze strumienia, chrzęst żwiru pod nogami. Wszystkie materiały zostały dobrane tak, aby intensyfikować tworzące się wokół nas dźwięki. Strefa zapachowo-dotykowa @ – w tej części ogrodu wykorzystujemy równocześnie zmysł dotyku i węchu. Rośliny dobierano tak, by przyciągały różnorodną fakturą, kształtami liści i kwiatów oraz bogactwem zapachów. Strefa smaku @ – rosną tu krzewy i drzewa owocowe, co pozwala na obserwację rocznej wegetacji roślin. Oprócz ich podziwiania w czasie owocobrania można tu rozkoszować się smakami owoców – czereśni, porzeczek, malin, jabłek, owoców aronii, orzechów leszczyny. Strefa wzroku @ – przenika całe ogrody, tworząc mozaikę pięknego, naturalnego krajobrazu Popradzkiego Parku Krajobrazowego, jak i potęgę ludzkiej myśli i chęci podporządkowania sobie sił natury przez człowieka. Czerpiąc przyjemność ze spaceru po ogrodach, można stymulować wzrok szeroką paletą barw. Strefa baśni i legend o Muszynie zawarte są w niej chatki czarownicy i zielarki, młynarza i mieszczki.

Ogrody Magiczne

Nazywane są również Ogrodami Miłości lub stawami rekreacyjnymi. To cichy gaj w uzdrowisku gdzie można wypocząć na łonie natury. Charakterystycznym elementem ogrodów są rzeźby @ przedstawiające pory roku oraz bóstwa z greckiego panteonu. Duże nasłonecznienie ogrodów sprawia, że jest to jedno z chętniej wybieranych miejsc na pikniki połączone z kąpielami słonecznymi. Ogrody są szczególnie atrakcyjne w letnie wieczory kiedy barwne iluminacje rozpalają feerią barw stawy i fontanny.

Zdjęcia